Zaciski narożnikowe

Zastosowanie:

Przedstawione zaciski służą do utrzymania elementów klejonych pod kątem 90 stopni. Często przychodzi nam sklejać różnego typu obudowy dla tworzonych przez nas urządzeń. Same zaciski stolarskie lub zaciski taśmowe trzymające elementy z zewnątrz niestety nie zawsze wystarczają. Postanowiliśmy wykonać komplet zacisków narożnikowych, które będą wspomagały utrzymanie kątów prostych podczas klejenia ścianek bocznych obudów i skrzynek.

Przykładowy sposób zastosowania przedstawiamy na fotografii obok.


Projektowanie:

Projekt zacisków wykonaliśmy w programie Sketchup 2016.


Rysunki wraz z plikiem wektorowym SVG (dla frezarki CNC)  znajdziecie w Download, pod spodem. Wymiary ścianek bocznych to 150×150 mm. Aby uniknąć przyklejenia zacisku do klejonych na styk elementów wykonaliśmy ścięcie narożnika pod kątem 45 stopni tworząc miejce dla wypływającego podczas zaciskania kleju.

Wspomniałem o pliku SVG dla frezarki CNC. Plik został wyeksportowany z programu Sketchup za pomoca pluginu o nazwie FlightOverIdeas. Plugin pozwala na eksport plików wektorowych oznaczonych płaszczyzn, co bardzo ułatwia pracę z frezarką CNC.

Przygotowanie elementówElementy zestawu składającego się z czterch zacisków zostały wykonane na frezarce CNC. Do wykonania pojedynczych części użyliśmy sklejki o grubości 18mm. Właściwie były to niewielkie odpady pozostałe po innym projekcie, odpady które zyskały nowe zastosowanie.

Wykończenie

Wycięte zaciski zostały oszlifowane. Najpierw zgrubnie, papierem ściernym o gradacji 120. Następnie końcowo papierem o gradacji 180 i 220. Delikatnie oszlifowaliśmy wszystkie ostre krawędzie pozostałe po wycinaniu frezarką.

Tak przygotowane części postanowiliśmy pokryć ciemnym olejowoskiem.


Olejowosk będziemy nakładać odpowiednio przygotowaną szmatką bawełnianą. Właściwie jest to rodzaj przygotowanego w prosty sposób tamponu.

Tampon składa się z kilku płatków kosmetycznych owiniętych skrawkiem bawełny (nasz skrawek bawełny pochodzi z podartej koszulki T-Shirt)

Płatki owijamy bawełną a następnie zaciskamy aby powstał rodzaj sprężystej poduszeczki.Olejowosk nakładamy równomiernymi ruchami, wzdłuż krawędzi zacisku.Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostawiamy zaciski do wyschnięcia. W zależności od rodzaju drewna trzeba nałożyć dwie lub trzy warstwy, aż do uzyskania zadowalającego was efektu końcowego.

Poniżej znajdziecie załączniki ZIP. To rysunki pod CNC, plus SKP aby można to było skalować i przerabiać do własnych potrzeb.

Icon

[the_ad id=”1407″]