Wytrawiarka PCB cz.2 – Kompletujemy materiały!

Prace nad urządzeniem rozpoczęliśmy od wykonania wstępnych rysunków urządzenia, oraz określenia funkcji dostępnych z panelu sterowniczego. Jak przy każdym naszym projekcie zależy nam na estetyce nawiązującej do już posiadanych urządzeń.

Części składowe urządzenia nabyliśmy w większości w sklepach niezwiązanych z elektroniką. Praktycznie cała armatura to części zakupione w sklepie zoologicznym i przemysłowym.

Wstępnie przyjęliśmy, że zastosujemy termostat zbudowany w oparciu o Arduino nano, wyświetlacz, oraz czujnik tempreatury. Ostatecznie wycofaliśmy się z tego pomysłu. Okazało się bowiem, iż nasz zaprzyjaźniony dostawca elektroniki firma HIPROS posiada w swojej ofercie elektroniczny termostat spełniający nasze wymagania – jego koszt to 11,50 PLN . Termostat wykorzystany przez nas pozwolił obniżyć koszt wykonania urządzenia o kilkadziesiąt złotych przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcji, które planowaliśmy, czyli wskazanie temperatury w zbiorniku, oraz płynne programowanie zakresu sterowania grzałką.

Zestawienie elementów oraz cen

Termostat

Zasilacz 12V 1.25A – również zakupiony w HIPROS jego cena to 13,80 PLN

Jako zbiornik wykorzystaliśmy pojemnik spożywczy zakupiony na Allegro. Wykorzystywaliśmy podobny zbiornik tego samego producenta już wcześniej do trawienia ręcznego. Mamy pewność, iż zastosowany w urządzeniu pojemnik nie reaguje z B327.  Koszt pojemnika 24,90 PLN.
Wymiary:
dł./szer./wys. (cm) 20 x 10 x 21,4
Pojemność:
3.2 L
Kod produktu:
1160890000
Link do Aukcji poniżej:
Pojemnik

Kolejne elementy zakupiliśmy w sklepie zoologicznym.

Listwa – Kamień napowietrzający 15cm – 4,50 PLN

Grzałka akwariowa 100W – 15cm – 18 PLN

Wężyk silikonowy 1m – 1 PLN

Brzęczyk, pompka do akwarium – 11 PLN

Zawór przeciw zwrotny do pompki – 2,40 PLN

MDF 8 mm na ścianki i pokrywę – 6 PLN

MDF 12 mm na podstawę – 6 PLN

Włączniki elektryczne podświetlane okrągłe w dwóch kolorach – 7 PLN

Przyciski mono stabilne 3 szt – 7,50 PLN

Poza wymienionymi powyżej elementami, wykorzystamy kilka części, które po prostu mieliśmy w skrzynce o wdzięcznej nazwie „przyda się”. Każdy ma taką skrzynkę lub szufladę gdzie odkłada drobiazgi, które po demontażu z innych uszkodzonych urządzeń  żal po prostu wyrzucić – dzięki nim udało się zaoszczędzić kolejne 40 PLN.

Przewód elektryczny z wtyczką 1,5m – odcięty od starego telewizora

Kostka elektryczna 10 złączy – została po budowie domu

korytko kablowe 20cm – zostało po budowie domu

Wkręty 3mm

Gumowe naklejki pod nogi stółu.

Dwa pręty 8mm – pozostałe po rozebranej drukarce 3D Prusa I2

Przewody z taśm sygnałowych od dysku twardego IDE, kilkucentymetrowe przewody elektryczne 1,5mm2

Użyjemy również kilku rodzajów kleju, szpachlówki poliestrowej, oraz farby w sprayu i podkładu.

Kilka części będzie trzeba wydrukować na drukarce 3D.

wytrawiarka2-13

Ogółem wydaliśmy na wszystkie części 113,60 PLN. Jeżeli przyszłoby nam kupić dodatkowo części, które mieliśmy z recyklingu myślę że koszt powiększyłby się do około 150 PLN.

Biorąc pod uwagę, iż ceny fabrycznych urządzeń, które spotkaliśmy zaczynają się od kilkuset złotych, warto wykonać takie urządzenie samodzielnie.

Części obudowy tego urządzenia zostały wycięte ręcznie za pomocą pił taśmowej i tarczowej, oraz frezarki Dremel z przystawką Górno-wrzecionową.

W następnym odcinku plany oraz konstrukcja obudowy urządzenia.

[the_ad id=”1390″]