Sterownik diody laserowej z TTL

Przedstawiony poniżej sterownik jest opracowaniem zapożyczonym przez nas ze Udostępniamy go wam na zasadach określonych przez Autora oryginalnego artykułu, który możecie znaleźć tutaj . Zbudowaliśmy i sprawdziliśmy sterownik w działaniu z diodą wymontowaną z nagrywarki DVD. Wkrótce opublikujemy również film na ten temat.

Budowa sterownika:

Płytka drukowana została zaprojektowana do użycia z prototypową płytką stykową, dlatego wszystkie złącza zostały ustawione pod kątem 90 stopni.
Można w to miejsce zainstalować złącza proste.

Na przedstawionym modelu nie zainstalowano potencjometru R1, ponieważ modelowe zastosowanie z laserem wymontowanym z DVD nie wymaga dużych regulacji natężenia zasilania, a do tego właśnie służy potencjometr R1.


Modelowe urządzenie CNC, w którym pracuje ten układ jest w całości zasilane z +5V. Takie zasilanie wraz z rezystorem R2 podaje natężenie rzędu 150mA, które jest właściwe dla lasera wymontowanego z napędu Nagrywarki DVD. Jeżeli budując ten układ dojdziesz do wniosku, iż naprawdę potrzebujesz sterowania natężeniem, należy podnieść wartość zasilania do +9V. Zainstalować jako R2 rezystor o wartości około 10 Ohm, oraz potencjometr o wartości 100 Ohm.
Nie został zainstalowany rezystor R3, który podpina wejście sterujące układu scalonego LT1121 do napięcia zasilania.

Lista części:

LT1121 – 1szt

R1, opcjonalnie – 100 Ohm – 1szt
R2 – 10 Ohm / 1W – szt
R3, opcjonalnie R4 – 1kOhm – 1szt
R5 – 10kOhm – 1szt
C1, C2, 10uF/16V – 2szt
złącze 2 pin męskie – 1szt
złącze 3 pin męskie – 1szt


Icon

Icon

[the_ad id=”1392″]