Płytki drukowane cz.2 – czyli prosty sposób na proste układy

Najprostszym sposobem wykonania mozaiki ścieżek na płytce PCB jest narysowanie jej wodoodpornym pisakiem na laminacie.

Można powiedzieć że taki sposób wykonania PCB pozostawia dużo do życzenia pod względem estetyki płytki, jednak zaletami takiego rozwiązania jest krótki czas wykonania, oraz brak potrzeby użycia wyspecjalizowanych narzędzi do wytworzenia pojedynczej płytki.

Na początek potrzebujemy schematu ideowego naszego układu elektronicznego, to na jego podstawie będziemy tworzyć nasz wzór na PCB. Potrzebne będą również elementy układu, oraz płytka laminatu pokrytego miedzią. Przyda się też cyrkiel lub inne ostre narzędzie, które posłuży do przebicia otworów na rysunku.Rozpoczynamy od oznaczenia pozycji centralnie umieszczonego elementu, w tym przypadku jest to układ scalony, od tego elementu będziemy rozprowadzać ścieżki do kolejnych elementów.Następnie oznaczone miejsca obrysowujemy, tworząc pady czyli punkty lutownicze. Przymierzamy kontrolnie nasz element.

Rozrysowujemy pozostałe elementy w oparciu o schemat ideowy oraz posiadane elementy.


Gotowy rysunek perforujemy w miejscach punktów lutowniczych za pomocą igły cyrkla lub innego ostrego narzędzia.

Po dokonaniu perforacji odwracamy rysunek i przykładamy awersem do miedzianego pokrycia laminatu. Przez wykonane wcześniej otwory oznaczamy punkty na laminacie aby powstały swego rodzaju punkty orientacyjne dla dalszego rysowania ścieżek.

Wzorując się na wcześniej wykonanym rysunku z kartki przerysowujemy ścieżki na laminat.

Na koniec pogrubiamy ścieżki, jeśli to potrzebne.
Płytkę należy wyciąć do wymaganych rozmiarów. Następnymi krokami będą: Trawienie płytki. Odwiercenie otworów, oraz pobielanie aby zabezpieczyć płytkę przed utlenianiem miedzianego pokrycia. Opiszemy te procedury w jednym z kolejnych odcinków.

[the_ad id=”1398″]