Naświetlarka cz.1

Naświetlarka UV jest urządzeniem pozwalającym na profesjonalne wykonanie serii obwodów drukowanych z wykorzystaniem emulsji światłoczułej, naświetlanego pokrycia ochronnego – soldermaski, oraz opisu elementów.

Ceny fabrycznych naświetlarek zaczynają się od 700PLN za najprostsze urządzenie nie posiadające sterowania czasem naświetlania. Jakkolwiek firmy muszą zarabiać to 700PLN za cztery świetlówki w obudowie jest ceną co najmniej przesadzoną. Postanowiliśmy zbudować naświetlarkę z programowanym czasem naświetlania. Zegar sterujący zostanie zrealizowany na Arduino Nano z podłączonym wyświetlaczem graficznym, oraz enkoderem w roli pokrętła programującego. Zastosujemy tanie świetlówki w cenie kilku PLN za sztukę aby w efekcie końcowym stworzyć tanie w budowie i eksploatacji urządzenie potrzebne w każdym warsztacie elektronicznym.

Projekt obudowy urządzenia:


Obudowę jak zwykle zaprojektowaliśmy w programie Sketchup, tym razem używając funkcji komponentów, oraz warstw pozwalających na łatwe tworzenie rysunków konstrukcyjnych.

Do wykonania obudowy wykorzystamy płyty MDF o grubości 18mm i 8mm.

Potrzebna będzie również szyba o zaokrąglonych narożnikach i grubości 4mm (naszą zamówiliśmy w lokalnym zakładzie szklarskim).


Ponadto wykorzystamy elementy drukowane 3D. Wszystkie rysunki, schematy oraz plik z oprogramowaniem źródłowym dla Arduino znajdziecie w dziale Download, pod spodem.Konstrukcja obudowy:

Nasze elementy zostały wycięte za pomocą frezarki CNC, co znacznie skraca czas ich przygotowania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby wyciąć je za pomocą tradycyjnych narzędzi odczytując wymiary z rysunków.

Zawiasy oraz uchwyt pokrywy zostały wykonane na drukarce 3D


Składanie obudowy rozpoczynamy od dopasowania wszystkich elementów składowych.
Po sprawdzeniu i ustawieniu na miejscach wszystkich części „na sucho”, nakładamy klej.Używamy kleju CHEMOLAN B wersja 45. To najlepszy klej z jakim się spotkałem, klej zachowuje się jak bardzo niskopienna pianka poliuretanowa, prowadzone przez nas próby rozerwania spoiny zawsze kończyły się fiaskiem lub połamaniem rozrywanych elementów. Do klejenia można użyć jakiegokolwiek innego kleju do drewna np. Wikolu.


Dociskamy klejone powierzchnie. Wykonane w podstawie frezowane kieszenie ułatwiają właściwe ustawienie elementów względem siebie.

Tak złożoną obudowę pozostawiamy do wyschnięcia.

W kolejnym odcinku zajmiemy się przygotowaniem powierzchni obudowy do malowania.

Jeśli wydaje Wam się że można zrobić coś lepiej lub prościej prosimy o komentarze. Nie pogardzimy również Like’ami na FB, za które z góry dziękujemy.

Następna część już wkrótce.

[the_ad id=”1404″]