Łożyskowany stojak na filament – Zrób to sam

Nasza drukarka Mendel S16 posiada wbudowane po bokach specjalne komory na filament. Od kilku tygodni mamy jeszcze Anet A8, którą stopniowo modyfikujemy i ulepszamy.  Anet A8 jest konstrukcją wzorowaną na Prusa I3 więc z racji konstrukcji o komorach na filament mowy być nie może. Postanowiliśmy zbudować jej dodatkowy stojak na filament. Anet ma w komplecie jeden stojak. My jednak chcemy ją wyposażyć w dwie głowice. Będzie więc potrzebny dodatkowy stojak na filament.

Wzorując się na oryginalnym stojaku, zaprojektowaliśmy wsporniki w programie Design Spark. To takie dwa w jednym, Design Spark jest programem poleconym nam przez naszego przyjaciela z Niemiec, Reinera. To była najlepsza okazja aby poznać to oprogramowanie. Software ma możliwość exportu kilku formatów, dla nas ważne były DXF  oraz STL.


Aby wykonać stojak potrzebne są dwa pokazane powyżej wsporniki. 

Z oryginalnego rysunku zapisaliśmy plik DXF. Plik posłużył nam do przygotowania G-codu dla frezarki CNC w programie Estlcam. 

Wsporniki wycięliśmy z laminowanego jednostronnie MDF 8mm – użyliśmy frezu pilnikowego 2 mm. 

Wycięte elementy zostały oszlifowane z pozostałości po frezowaniu.  Łącznikami obu wsporników są dwa pręty gwintowane o średnicy 8mm i długości 140 mm.  Trzeci identyczny odcinek pręta gwintowanego tworzy oś obrotu szpuli.  Oś obrotu szpuli jest blokowana i nieruchoma, obracają się na niej dwa stożkowe kliny wyposażone w łożyska 608.  Konstrukcja jest prosta w budowie wymaga zainstalowania w  odpowiedniej kolejności prętów, nakrętek i podkładek. Użycie stożkowych klinów dodaje rozwiązaniu uniwersalności pozwalając na instalacje rolek wielu producentów.

Icon

[the_ad id=”1386″]