lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Sterownik do pieca centralnego ogrzewania

Dzień dobry 🙂

Chciałbym się z Wami podzielić swoim autorskim projektem, nad którym pracowałem od blisko 3 lata. Jak w tytule, jest to sterownik do pieca CO zbudowany na bazie ogólnodostępnych elementów (Raspberry PI lub inny dowolny serwer linux, moduł WiFi ESP-01, jakiś przekaźnik i drobnica).

Do zbudowania tego systemu skłoniły mnie wieczne problemy mojego taty ze stabilnością pracy zakupowanych na rynku różnych sterowników pieca CO, jak nie problemy z zasięgiem sterownika z modułem wykonawczym przy piecu, a to znów zupełnie nieintuicyjny sposób programowania tych sterowników (co sezon grzewczy to od nowa trzeba odkrywać Amerykę jak to ustrojstwo zmusić do działania). W załączeniu przesyłam dokument pdf ze szczegółowym opisem funkcjonalnym systemu.

System pracuje już trzeci sezon u mojego taty, przez ten czas przeszedł wiele modyfikacji i usprawnień, ale jest już na tyle "wygrzany", że postanowiłem się z Wami podzielić swoim pomysłem, może kogoś zainteresuje/zainspiruje do stworzenia czegoś podobnego 🙂

Dodane pliki:
  • Aby przesyłać pliki musisz się zalogować.
Tomasz has reacted to this post.
Tomasz

Wygląda interesująco, ale schematów i oprogramowania jakoś nie widzę. Jedynie opis funkcjonalności.

 

Pełnej dokumentacji jeszcze nie mam. Projekt jest dosyć duży jak na jednoosobowy "zespół", dla którego to tylko hobby a nie praca, dlatego puki co powstał jedynie opis funkcjonalny, bardziej dla mojego taty, coby nie uleciało co z czym i dlaczego, natomiast pełna dokumentacja jest w głębokim proszku że tak powiem, ale mam determinację, żeby poskładać to do kupy 🙂

Jest sporo rzeczy do ogarnięcia, schemat płytki drukowanej sterownika wraz z opisem adaptacji modułu ESP-01, schemat płytki do modułów bezprzewodowych na bazie ESP-01 lub przewodowych czujników temperatury na bazie ATMEGA 328P i modułu ENC28J60, do tego kawałek kodu z Arduino IDE, no i oczywiście wydruki jakichś pudełek/uchwytów do tego całego ustrojstwa 🙂 Jednak główna część i tak dzieje się na samym Rasperry Pi, tam jest dosyć sporo kodu w skryptach PHP, trochę zabawy z MySQL`em, ustawienie harmonogramów wykonywania cyklicznego skryptów ... no jest tego sporo 🙂 ale mam zamiar z tym powalczyć.

 

Dodane pliki:
  • Aby przesyłać pliki musisz się zalogować.