Garage ShoutBox
Only logged in users are allowed to enter the chat
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

[SOLVED] Ploter frezujący CNC

Hej , po ustawieniu w epromie plotera hard i soft limitów , oraz homowania na 1 nie mogę normalnie rozpocząć frezowania ponieważ leci sobie frezarka w drugi koniec bez opamiętania i nie zamierza się sama zatrzymać , travel osi też ustawiłem na maximum wymiarów maszyny , ktoś coś poradzi  ewentualnie podrzuci konfiguracje eprom dla CNC Shield na Arduino uno.

Z góry dzięki , wasz Patron :))

Artur, z tego co piszesz to jest właściwe działanie. Z tego co rozmawialiśmy masz krańcówki w punktach X+ Y+ i  Z+. To jest punkt wykrycia położenia, na podstawie tych impulsów twoja maszyna wie od, którego punktu liczyć. Kiedy rozmawialiśmy telefonicznie mówiłem ci byś ustawił soft limity na osiach. Te dystansy określą jak daleko mają odjechać osie aby osiągnąć punkt 0,0. Dlaczego punkt 0,0 bo kiedy coś rysujesz to najprawdopodobniej twój rysunek techniczny ma punkt 0,0 w lewym dolnym narożniku. Trzeba zrozumieć, że punkt odbicia od krańcówek nie jest punktem 0,0, Chyba, że tak ustawisz w programach cad i cam. Jeżeli mimo tych ustawień i właściwego ustawienia ograniczników programowych nadal maszyna dojeżdża do końca osi i się nie zatrzymuje to może wskazywać na niewłaściwie ustawione kroki, które przesuwają osie o większą niż zadana odległość.

Załączam ci link do opisu z dokumentacji GRBL dotyczącego ustawień krańcówek. Krańcówki w opisie mają konfigurację NO normalnie otwarte tak samo jak twoje. W twoich czujnikach są trzy przewody bo masz zasilanie układu.

https://github.com/gnea/grbl/wiki/Set-up-the-Homing-Cycle

Dzięki , pokombinuję i dam znać  ,ale pojawił się jeszcze jeden problem , nie mogę niczego załadować XLoaderem na płytki UNO , zastanawiam czy się z czymś XLoader nie gryzie na kompie ( wiesza się ). Mózg mi puchnie.

Sprawdź dwie prędkości portu 57600 lub 115200 - pisaliśmy o tym już na forum i okazało się, że mogą być dwa typy bootloadera stary i nowy. Jeśli to nie pomaga usuń port w systemie restartnij PC i uruchom port na nowo. XLoader potrafi zawiesić port i skutecznie go zablokować.

GAD POKONANY . Zrobiłem tak : wyczyszczony eeprom na płytce , ściągnięty na nowo Xloader , GRBL 1.1 h , Arduino . Stare wersje te co miałem zainstalowane wywalone , zainstalowane wsjo "świeże" .

XLoader odpalony i zadziałało . Co do uciekania frezarki w drugi koniec to winne było złe ustawienie punktu 0,0 w samym programie do tworzenia Gcodu .Sytuacja opanowana , jupi.

 

Czyli podpowiedzi pomogły. Cieszę się. Zamykamy skoro pokonałeś potwora 🙂

@artur-p Dodatkowa informacja dla ciebie. Nasze najnowsze odkrycie z CNC Shield 3.0. Jeżeli przy uruchomieniu lub zatrzymywaniu narzędzia czyli komendach M3 lub M5 dostajesz alarm i maszyna się zatrzymuje, wlutuj kondensatory 100nF pomiędzy piny GND i Sygnał na portach krańcówek od spodu CNC Shield 3.0. Przy zatrzymaniu i uruchomieniu narzędzia powstaje jakiś szum na liniach krańcówek, którego tam być nie powinno. Kondensatory eliminują ten problem.