XTC-3D Wygładzanie wydruków z PLA

Wielu naszych czytelników, członków grup oraz widzów kanału YouTube pyta: „Czym wygładzić wydruk wykonany z PLA?” O ile w przypadku wydruku z ABS można użyć komory z oparami acetonu, to z PLA już tak prosto nie jest. PLA nie reaguje z acetonem. Niedawno poszukując rozwiązania do wykonania odlewu znalazłem film o XTC-3D. Producent obiecuje w nim proste rozwiązanie problemu wygładzenia wydruku z PLA. Bywa że film reklamowy to jedno, a prawdziwe życie to już zupełnie coś innego. Postanowiłem się przekonać co wart jest ten środek.
XTC-3D zamówiłem od przedstawiciela producenta. Tanio nie było 104,00 PLN wraz z przesyłką kurierską. Koszt samego zestawu to 91,70 PLN. Zamówienie złożone w czwartek dotarło do mnie w piątek przed południem, czyli mniej niż 24h.  Paczka zawiera zestaw potrzebnych na start akcesoriów, oraz dwie butelki ze środkami potrzebnymi do przygotowania mieszaniny. Dodatkowo otrzymałem również czterostronicową instrukcje w języku polskim. Ilość wszelkiego rodzaju materiałów ostrzegawczych o toksyczności tego produktu trudno pominąć. Ponadto każda z butelek jest również trwale owinięta broszurkami informującymi głownie o niebezpieczeństwach ( pozbycie się ich wymaga nożyczek ). Makulatury pod tytułem “Nie wkładać kota do pralki” jest tu jak na prawdziwy amerykański produkt przystało.  Co ponadto zestaw zawiera? Mały plastikowy kubeczek z miarkami w różnych skalach, patyczek drewniany przydatny do przygotowania mieszaniny oraz pędzelek z gąbki służący do nakładania środka na model.
Jako modelu testowego użyłem widocznej na drugiej fotografii wiewiórki Low Poly. Model ma ok 8 cm i doszedłem do wniosku że ma wystarczająco dużo różnego rodzaju załamań, zagięć i przetłoczeń by pokrycie go XTC-3D nie było prosta operacją pomalowania jednej prostej ścianki. Nawisy i przetłoczenia na modelu powinny prowadzić do trudnych adhezyjnie sytuacji, spływania nałożonego materiału. Instrukcja obsługi podaje dwa możliwe do wykorzystania sposoby mieszania środków. Pierwszy wg objętości, i drugi wg wagi. Nie miałem na miejscu wagi więc użyłem procedury wg objętości. Ułatwił mi to dołączony plastikowy kubeczek z miarką. Sporządziłem 15 ML gotowej mieszaniny wg instrukcji używając 10 ML środka A oraz 5 ML środka B. Dozowanie z butelek jest bardzo wygodne za sprawą podnoszonych nakrętek, wystarczy jeden klik i środek można przelewać do plastikowego pojemnika. Wymieszany środek pozostaje płynny ok 10 minut tyle mamy na nałożenie go na model, po tym czasie następuje wyraźne rozpoczęcie procesu sieciowania.
Nakładanie środka rozpocząłem od dołu modelu tak aby w końcowej fazie móc go postawić i dokończyć nakładanie szczytowych partii modelu. Jako podkładki ochronnej przed ewentualnymi zaciekami użyłem talerza wyklejonego samoprzylepnym papierem. Ewentualny skroplony na podkładzie papierowym środek XTC-3D będzie łatwo usunąć odklejając tymczasowy papierowy podkład. W końcowej fazie nakładania środka na szczytowej części modelu przytrzymuję model drewnianym patyczkiem pochodzącym z zestawu. Już teraz widać że wydruk robi się szklisty i połyskujący.
W końcowej fazie nakładania środka na szczytowej części modelu przytrzymuję model drewnianym patyczkiem pochodzącym z zestawu. Już teraz widać że wydruk robi się szklisty i połyskujący. Teraz pozostaje odczekać 4h aby nałożony XTD-3D stwardniał. Jak widać wygląda całkiem nieźle, a właściwie wygląda jak ABS po dobrej waporyzacji. Teraz pozostaje odczekać 4h aby nałożony XTD-3D stwardniał. Jak widać wygląda całkiem nieźle, a właściwie wygląda jak ABS po dobrej waporyzacji.

Efekt jest właściwie zgodny z moimi oczekiwaniami. Mam wydruk z PLA do złudzenia przypominający waporyzowany ABS.

Pozostaje napisać o minusach tego rozwiązania. Załączony w komplecie pędzelek jest prawdę mówiąc jednorazowy. Środek nakładany na szczytach wydruku nawet dwukrotnie i tak nie do końca pokrył niektóre płaszczyzny widać to wyraźnie na szczytowej części ogona. Według producenta w takim przypadku należy nałożyć drugą warstwę przy rozpoczęciu sieciowania, lub wręcz położyć druga oddzielną warstwę. Próbowałem pierwszego zalecenie i odniosłem wrażenie że bardziej zabieram nałożony materiał niż go nakładam ponownie. Mankamenty nałożonej powłoki są widoczne dosłownie w 3 miejscach. Poprawie je nakładając dodatkową warstwę. Na pewno mankamentem jest cena środka, która równa się cenie kg dobrego filamentu. Moim zdaniem trochę za duży ciężar jak na polską kieszeń. Nie sądzę aby było kogoś stać na pokrywanie XTC-3D każdego wydruku. Jeszcze dwa słowa o załączonym pędzelku. Wydaje mi się że wiele lepszy byłby tu zwykły pędzel wyczesany uprzednio z wypadających włosów. Łatwiej byłoby dojść do wszelkich zakamarków, które przysporzyły mi pewnych trudności podczas nakładania.

Konkludując środek jest tym czym być powinien, czyli substancją przekształcającą kreskowany warstwami wydruk w połyskujący piękny model. Wymaga trochę wprawy przy nakładaniu, jednak każdy sobie z tym na pewno poradzi. Jasna i czytelna instrukcja po polsku zasługuje na uznanie i sprawia że użytkownik nie musi się zastanawiać co ma z tymi dwoma butelkami zrobić.

Środek jest dostępny również w większych opakowaniach co oznacz lepszy stosunek ilości do ceny. Smooth-ON producent XTC-3D dostarcza produkt i efekty jego działania pokazane na filmie reklamowym.

Wychodząc na przeciw wielu zapytaniom ze strony czytelników przygotowaliśmy dla was podobny pakiet stworzony w oparciu o polskie odpowiedniki, nieustępujące właściwościami tym amerykańskim. Różnicą jest ilość akcesoriów w pakiecie oraz dużo niższa cena.