HallON 2.0 - czujnik ABL dla drukarek Anet A8

Czujnik ABL* potocznie nazywany czujnikiem automatycznego poziomowania stołu drukarki 3D, de facto nie ustawia platformy względem głowicy, a dostosowuje wysokość, na której głowica podająca filament znajduje się nad platformą roboczą w danym położeniu w osiach X i Y. Czujnik używając wysuwanej mechanicznie sondy pomiarowej, wykonuje serię pomiarów, tworząc mapę wysokości względem punktu referencyjnego znajdującego się na środku platformy drukarki 3D. Pomiary mogą być wykonywane na bieżąco, czyli za każdym razem, kiedy uruchamiamy wydruk lub z zapisem wykonanej mapy do pamięci EEPROM komputera pokładowego drukarki 3D w celu jego każdorazowego wykorzystania jako mapy stałej. Cechami wyróżniającymi czujniki HallON, jest prosta instalacja i konfiguracja czujnika oraz fakt, iż urządzenie w przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku, wykonuje pomiar powierzchni platformy. Dla przykładu czujniki SN-04N stosowane fabrycznie w niektórych wersjach drukarek Anet, wykonują pomiar wykrywając obecność aluminiowej płyty podgrzewanej. Taki pomiar jest mniej dokładny i w znacznym stopniu ogranicza możliwość wykorzystania płyt adhezyjnych z tworzywa sztucznego oraz płyt szklanych. Po niewątpliwym sukcesie pierwszej wersji tego projektu, kilku poprawkach, zarówno dotyczących funkcjonowania urządzenia jak i jego wyglądu.  Mamy niewątpliwą przyjemność zaprezentować poprawioną wersje drugą. Pliki potrzebne do wydrukowania obudowy znajdują się na thingiverse.com. Za pomoc w optymalizacji drugiej wersji, niewątpliwe podziękowania należą się Panu Michałowi Knapowi i zespołowi  Studenckiego Koła Naukowego Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego z Politechniki Rzeszowskiej.
Przygotowaliśmy kilka filmów ukazujących krok po kroku proces budowy czujnika, instalacji oraz zmian w oprogramowaniu koniecznych do uruchomienia systemu ABL na pokładzie własnej drukarki 3D. *ABL ( z j. ang.) Auto Bed Leveling – Automatyczne Poziomowanie Platformy

Lista części potrzebnych do budowy, poza wydrukami:

1. Czujnik Halla
2. Przewód 3x 0.25mm2 – 1m
3. Wkręt 3mm x 0,9mm – 4szt
4. Wkręt 3mm x 25mm – 2szt
5. Wkręt 3mm x 16mm ( mosiądz ) – 2szt
6. Złącze NX2501-03PFS -1szt
7. NX2501-TF styk – 3szt
8. Magnes neodymowy N48 5x5x5mm – 2szt
9. Pręt stalowy 3mm x 56mm
10. izolacja termokurczliwa 5.1mm x 30mm – 2szt
11. Śruba nylonowa m3 x 25mm – 1szt
12. Nakrętka nylonowa m3 – 1szt
13. Nakrętka m3 – 2szt
14. Śruba m3 x 40mm – 2szt

Niezbędne pliki, włączając STL i firmware zamieściliśmy pod tym adresem: https://www.thingiverse.com/thing:2838259

Części potrzebne do budowy czujnika można skompletować samodzielnie lub zakupić jako zestaw DIY w naszym sklepie, klikając w poniższy banner.