Anet A8 – Firmware Repetier 0.92.9 PL

Oryginalnie drukarki Anet A8 zostają wyposażone w oprogramowanie układowe o bardzo okrojonych możliwościach. Jeżeli pokusimy się o głębszą analizę menu urządzenia, można odnieść wrażenie, że oprogramowanie jest okrojoną wersja starszego oprogramowania układowego Repetier. Niniejsza instrukcja ma za zadanie przeprowadzić użytkownika przez cały proces zmiany oprogramowania układowego zwanego dalej firmware’m. Przygotowany przez nas firmware posiada obsługę w języku polskim oraz kilka dodatkowych funkcji, o których przeczytacie w dalszej części artykułu.

Analizując budowę komputera pokładowego doszliśmy do wniosku, iż nie powinno być niczym skomplikowanym załadowanie oryginalnego i skonfigurowanego dla potrzeb urządzenia Anet A8 firmware’u Repetier w najwyższej obecnie dostępnej wersji 0.92.9. Płyta drukarki wykorzystuje procesor Atmega 1284P, oraz układ komunikacji szeregowej CH340 stosowany w większości tzw. „klonów Arduino” produkowanych w Państwie Środka.

Potencjalny użytkownik może zapytać: Co zyskam na takiej przeróbce? Drukarka działa drukuje, czy mi to potrzebne?

Odpowiadając na to pytania możemy powiedzieć, iż Repetier jest obecnie najbardziej rozwiniętym oprogramowaniem układowym dostępnym na rynku, oprogramowaniem wspieranym także przez darmowy program do obsługi drukarek o nazwie Repetier Host, oraz płatnym serwerem wydruku Repetier Serwer pozwalającym na monitorowanie i zdalną kontrolę drukarki zarówno z sieci lokalnej jak i internetu za pomocą interface’u web lub aplikacji w telefonie mobilnym lub tablecie.

Repetier w wersji 0.92.9 udostępnia dodatkowe funkcje, których nie ma w oryginalnym oprogramowaniu układowym drukarki Anet A8. Jedna z nich jest np korekcja wysokości warstwy w czasie rzeczywistym. Standardowo wyposażona drukarka, ma zainstalowane mikro-styki w charakterze wyłączników krańcowych wszystkich trzech osi. Dokładność takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Funkcja korekcji wysokości warstwy w czasie rzeczywistym pozwoli po rozpoczęciu wydruku w sytuacji kiedy filament nie jest właściwie dociskany do stołu, obniżyć głowicę w zakresie 0,XX mm na impuls z klawiatury wyświetlacza, aż do momentu kiedy układana warstwa będzie właściwie dociskana

Inne ciekawe funkcje dostępne w menu to zmiana prędkości wydruku oraz funkcja zmiany przepływu ilości filamentu. Na uwagę zasługują również funkcje informacyjne pokazujące ogólny czas pracy drukarki oraz ilość metrów filamentu przepuszczonego przez extruder od pierwszego uruchomienia z tym firmware’m. Kolejnym naszym zdaniem niezwykle ważnym dodatkiem jest możliwość ładowania plików wykonawczych na kartę micro SD bez konieczności jej wyjmowania z drukarki. Wykorzystując darmowy program Repetier Host możemy przeprowadzić w prosty sposób całą procedurę przygotowania G-code’u oraz jego uruchomienia wewnątrz drukarki.

Od nas samych zależy czy program wykonawczy Gcode będziemy przesyłać przez kabelUSB w czasie rzeczywistym, czy tylko przygotujemy drukarkę, zapiszemy G-code’u na karcie i go uruchomimy pozwalając dalej drukować urządzeniu samodzielnie bez ingerencji komputera. Aby ułatwić jeszcze bardziej obsługę waszego urządzenia przygotowaliśmy dla was oprogramowanie układowe w wersji Polskiej.

Do przeprowadzenia operacji potrzebować będziemy właściwego oprogramowania. Brzmi prosto a jednak wymaga zebrania i odpowiednich modyfikacji zarówno samego Arduino IDE w zakresie pozwalającym na obsługę naszej płyty Anet3D v.1 – 1.5 jak i przygotowania odpowiednio skonfigurowanego firmware’u udostępnianego przez Repetiera. Przygotowaliśmy wszystkie dla was całe potrzebne oprogramowanie. Będzie prosto i krok po kroku. Plik Zip, który znajdziecie pod artykułem zawiera wszystko czego potrzebujecie, łącznie z dwoma wersjami oryginalnego oprogramowania układowego gdybyście z jakiś względów chcieli do niego powrócić. Na początek musicie rozpakować Zip. W efekcie otrzymacie folder wewnątrz, którego znajduje się kilka folderów oraz kopia niniejszego tekstu.

Jeżeli drukarka była wcześniej podłączona do komputera PC i przetestowana, nie ma konieczności instalowania żadnych dodatkowych sterowników. Potrzebne sterowniki zostały już zainstalowane w systemie. Podłączamy zasilanie 230 VAC, uruchamiamy drukarkę. Podłączamy również kabel USB do komputera PC.

Po rozpakowaniu archiwum ZIP otwieramy folder ArduinoMod-1.8.0. Uruchamiamy W efekcie uruchomi się nasze zmodyfikowane Arduino IDE.

Swoim ogólnym wyglądem to IDE nie różni się od tego, które znacie. 

Różnicę widać dopiero kiedy będziemy chcieli wybrać rodzaj programowanego układu. Ładujemy firmware do IDE. Wybieramy Menu Plik -> Otwórz

Efektem wyboru pliku Repetier.ino będzie otwarcie nowego okna IDE z załadowanym oprogramowaniem układowym. Gdybyśmy mieli do czynienia ze zwykłą wersją Repetiera, następnym krokiem było by przejście do zakładki Configuration.h i wprowadzenie ustawień zgodnych z posiadaną przez was konstrukcją. Pominiemy ten krok. Wszystkie ustawienia zostały wprowadzone przez nas. Firmware jest przygotowany do zastosowania ze standardową fabryczną konfiguracją sprzętową Anet A8.

Aby załadować plik do drukarki, musimy wybrać właściwy rodzaj płyty, którą będziemy oprogramowywać. W tym celu z menu Narzędzia > Płytka: wybieramy Anet V.1.0 ( Tutaj mamy do czynienia z modyfikacja IDE pozwalającą na obsługę Anet A8 ) Nie jest istotne czy w waszej drukarce jest zainstalowana płytka z opisem Anet 3D, Anet v1.0, Anet 1.5 czy Anet 1.6 wszystkie te płytki programujemy używając ustawienia Anet v1.0. W przypadku płytek najnowszej generacji, oznaczonych jako 1.6, należy wcześniej załadować bootloader za pomocą programatora USBASP. Anet inc. ostatnio przestało ładować bootloader’y  starając się utrudnić zmianę oprogramowania w nowych drukarkach.

Następnym krokiem, będzie wybranie portu Com przez, który prześlemy oprogramowanie do drukarki.

Jeśli wszystko wygląda jak na powyższych ilustracjach możemy nacisnąć przycisk wyślij

Proces wgrywania oprogramowania zostaje podzielony na dwie części przez Arduino IDE. Pierwszą częścią jest kompilacja kodu źródłowego. Druga część to już wysyłanie skompilowanego kodu do urządzenia. Arduino IDE poinformuje was o obu tych operacjach w oddzielnych komunikatach. Ostatnią informacja będzie komunikat „Ładowanie zakończone”. Widok komunikatów przedstawiono poniżej.

Ukazanie się komunikatu „Ładowanie zakończone”, w miejsce komunikatu “Wgrywanie….” powinno wyzwolić restart drukarki. Na wyświetlaczu podczas restartu ukaże się informacja o nowej wersji oprogramowania.

Po zakończeniu wgrywania przeprowadzamy całkowity rozruch drukarki, odłączając ją od zasilania 220 VAC na ok 10 sek. Przeprowadzenie w/w operacji wg opisu minimalizuje ryzyko uszkodzenia płyty głównej urządzenia poprzez niewłaściwe operacje lub użycie niewłaściwego oprogramowania. 

UWAGA !!! 

Ryzyko uszkodzenia płyty urządzenia, choć minimalne, zawsze istnieje. Dlatego wszelkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Dołożyliśmy wszelkich starań podczas przygotowania tej instrukcji aby do ewentualnych uszkodzeń nie doszło.