Szpachlowanie

W naszym projekcie „Naświetlarka cz.2” szpachlujemy narożniki i powierzchnię styku elementów. Pomyśleliśmy, że nie wszyscy wiedzą jak się szpachluje, więc podjęliśmy decyzję, że trzeba wam pokazać, iż nie jest to nic trudnego. Jaką szpachlę należy wybrać? Jest wiele typów szpachli, są szpachle do karoseri i samochodowych, do drewna, itd… My użyjemy szpachli poliestrowej do karoserii samochodowych . Dlaczego? Otóż dlatego, że ta szpachla w miarę szybko schnie, jest twarda oraz trwała, a nam bardzo na tym zależy. Czym szpachlujemy? Oczywiście szpachelką. Ale jaką? Są przeróżne: metalowe, plastikowe, szeroki e , wydłużone. Tak naprawdę najlepiej wybrać szpachelkę, która dobrze układa wam się w dłoni, i która dobrze nakłada i zbiera szpachlę. Mi najlepiej szpachluję się zwykłą plastikową szpachelką, którą dostaniecie w każdym sklepie budowlanym. Zazwyczaj sprzedawane są w różnych rozmiarach i zestawach. Koszt t aki ego zestaw nie powinien przekroczyć kilku zł otych . Zestawy zawierają zazwyczaj 4 szpachelki, w kilku rozmiarach. Co przygotować?Przygotujcie: 

 

  • szpachelkę,
  • szpachlę samochodową z utwardzaczem,
  • gładka podkładka z drewna lub tworzywa sztucznego,
  • papier ścierny o granulacji 80-120, 240-500.

Jak przygotować powierzchnię? Obrabiany element wyszlifować, wstępny szlif wykonujemy   papierem o gramaturze 80 – 120 , następnie wygładzić papierem ściernym 120 . Po o szlifowaniu należy odkurzyć powierzchnie. Przygotowanie szpachli Pewnie zauważyliście, że przy zakupie szpachli dostaliście dodatkową tubkę. Otóż jest to utwardzacz. Bez niego szpachla wam nie zaschnie.. Na przygotowaną wcześniej podkładkę nałóżcie szpachlę. Dodajcie utwardzacz. Mieszamy w stosunku 2%-3% utwardzacza i 97%-98% szpachlówki. Jeżeli dacie za mało utwardzacza to szpachla wolniej będzie zasychać, jeśli z kolei za dużo to będzie zasychać przy nakładaniu i źle się układać. Zabieramy się do pracy! 1. Szpachelką nabieramy wymieszaną szpachle nakładamy na naszą obrabianą powierzchnie uzupełniając ubytki. Szpachle najlepiej nakładać możliwie jak najcieniej nadmiar zbieramy podłużnym ruchem. Cienka warstwa gwarantuje mniej szlifowania i oszczędność szpachli. Szpachlujecie miejsca, w których są głębokie rysy, szczeliny, zadziory, jednym słowem takie, które mogą być widoczne po malowaniu. Kiedy wszystko już zaszpachlujecie, pozostawiacie element do wyschnięcia. 2. Wyschnięty element należy oszlifować aby usunąć nadmiar szpachli. Szlifujemy aż do uzyskania gładkiej jednolitej powierzchni, szpachlówka powinna pozostać w uzupełnianych szczelinach. 3. Po dokładnym o szlifowaniu należy porządnie odkurzyć element , aby podczas malowania podkładem nie pojawiły się resztki pyłu . 4. Nakładamy podkład lakierniczy. Pozostawiamy element do wyschnięcia. Wyschnięty element matujemy delikatnie papierem ściernym o gramaturze 180. Powierzchnię odkurzamy. Sprawdzamy czy podczas szlifowania nie powstały niepotrzebne ubytki lub czy wcześniej szpachlowane połączenia nie wymagają poprawek. Po dokonaniu ewentualnych korekt przeszlifować powierzchnię ostatecznie papierem 240 do 500 (można użyć papieru wodnego).

Jak widzicie nie jest to nic skomplikowanego, a jest to rzecz, która nadaje estetyki naszemu projektowi. Mam nadzieję, że nie sprawi wam to większych trudności.

Powodzenia!