Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Masz problem z drukarką? Zadaj pytanie w tym dziale.
killer1975
Drukarka 3D: Ender 4
Tronxy X5s

#1 Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: killer1975 » 13 marca 2019, 18:08 - śr

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Zakupiłem niedawno drugą drukarkę i wybór padł na tronxy X5s.
Wszystko szło gładko nawet pierwszy wydruk wyszedł znakomicie do momentu aż chciałem wydrukować ulepszenia do tej drukarki.
Drukarka "nie lubi" krągłości jak się okazało. Drukowanie testowych kostek idzie jak po maśle. Wszystko co prostokątne czy kwadratowe idzie ok. Jak wrzucę coś okrągłego to "ucieka" co ścieżkę lub kilka ścieżek w jedną stronę i wydruki wyglądają jak krzywa wieża w Pizie.
Co może być nie tak?
Jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
cyberduck
Drukarka 3D: Tronxy X5S z BtTouch , Plyta MKS Base v1.3 z dotykowym wyswietlaczem
Kontakt:

#2 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: cyberduck » 13 marca 2019, 19:27 - śr

Mam drukarke Tronxy X5S i uwazam ze to znakomita konstrukcja, ale wymagajaca pare poprawek.
Mozesz o tym wszystkim przeczytac w innym moim temacie :
viewtopic.php?f=34&t=2177
Nie zauwazylem, zeby drukarka miala problem z uciekaniem na jedna strone przy kraglosciach.
Jedynie co mi przychodzi do glowy to gubienie krokow.
Zla kalibracja osi doprowadzi jedynie do nie trzymania wymiarow.
Na pewno dobrze poskladales paski ? Ja sie na tym zgubilem i musialem zaczynac z trzy razy :)
Paski mam naciagniete do prawie granic mozliwosci i od razu zaznaczam, ze te dostarczane z drukarka sa najlepsze.
Przy cieciu zaznaczone sa odpowiednie opcje ? Nie zaznaczyles dodatkowo czasem zeby dodawac co warstwe jakiegos
kroku ?
Zapytaj w grupie lubie majsterkowac na facebooku ... Tam znajdziesz na pewno kogos kto Ci pomoze.

killer1975
Tronxy X5s

#3 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: killer1975 » 14 marca 2019, 16:13 - czw

Co do wątku czytałem :) Świetny!
Drukarkę posiadam od grudnia i jest to moja druga drukarka po Enderze 4 (podobna konstrukcja)Podrukowałem już kilka ulepszeń na Enderze bo moja Tronxy nie lubi łuków i kół :)
Tronxy kupiłem po długim namyśle i przejrzeniu "milionów" stron i testów różnych drukarek i wybrałem ją z powodu jakość wydruków i 32 bitowej elektroniki a także mocnej i sztywnej ramy.
Paski montowałem już kilka razy ,ale kupiłem paski ze stalowym wzmocnieniem bo te oryginalne które dostałem w zestawie były plastikowe!. Jak pisałem kostki i wszystko co kwadratowe lub ukośne wychodzi znakomicie. Problem zaczyna się gdy drukuję coś okrągłego i zapewne nie jest to problem z gubieniem kroków czy przeskakiwaniem paska. Oba te problemy wykluczyłem bo te kostki przecież są OK! Rozważam jeszcze wgranie na nowo oprogramowania może mam starszy model (Tronxy ciągle coś modyfikuje) z jakimś błędem w oprogramowaniu. Po poskładaniu miałem problem z kabelkami bo jeden z silników miał źle zakute końcówki ale z tym się uporałem i ku mojemu zaskoczeniu pierwsza kostka wyszła rewelacyjnie :) ale tylko kostka. Wydrukowałem kilka rzeczy bo myślałem że silnik lub elektronika się przegrzewa po jakimś czasie i puściłem obudowę koledze. Była kwadratowa i wyszła ok. Następnego dnia puściłem kółka i lipa.
Dziwna sprawa. Może ktoś miał już taki problem i coś podpowie.Ja jeśli coś ustalę to napiszę żeby było dla potomnych ;)
Załączniki
tronxy.jpg
tronxy.jpg (2.72 MiB) Przejrzano 194 razy

Awatar użytkownika
cyberduck
Drukarka 3D: Tronxy X5S z BtTouch , Plyta MKS Base v1.3 z dotykowym wyswietlaczem
Kontakt:

#4 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: cyberduck » 16 marca 2019, 01:29 - sob

Kupiles biale paski z wzmocnieniami stalowymi ?
BLAD !!
Wlasnie u mnie po zalozeniu takich paskow zaczely sie problemy.
Kiedy glowica dojezdzala mi do srodka stolika to zauwazalem ze glowica mimo ze miala jechac po prostej linii
to skrecala do srodka o jakies 5 mm. Przy krawedziach bylo ok. Sprawdz to bo moze to jest wlasnie powod
Twoich klopotow.

Moja plyta oryginalna od Tronxy niestety poszla z dymem. Ktoregos dnia zakopcilo sie z glowicy i drukarka nagle stanela,
Pozniej kupilem smoothie , sbase v1.3 . Znakomita plyta i dziala do dzisiaj. Mnie tez wyszly od razu znakomicie probne wydruki
mimo ze nie mialem wtedy prakrycznie zadnego doswiadczenia. Dzisiaj uwazam, ze w porownaniu do piewszych wydrukow
tamte wyszly marnie :) Po kilku przerubkach i drobnych usprawnieniach teraz moge stwierdzic, ze wydruki sa na prawde
znakomite.

popek9
Drukarka 3D: Tronxy x5s

#5 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: popek9 » 22 marca 2019, 13:07 - pt

Cześć, również jestem w posiadaniu Tronxy x5s. Od samego początku mam duży problem z poziomowaniem stołu, a dokładniej to wydaje mi się że coś jest krzywe. Akurat wczoraj próbowałem wydrukować nowe mocowanie rolek i profilu ekstrudera. Jednak już od samego początku druku pojawiły się problemy. Jedna z krawędzi jest zgnieciona i to od strony stołu, od góry cała powierzchnia druku jest prosta.

Jak ustawiłem odpowiednio stół i rozpoczął się druk. Zauważyłem że z każdą linią druku, która była co raz bliżej środka stołu (środka druku) dysza ekstrudera była co raz dalej od stołu więc musiałem cały czas korygować wysokość stołu aby wewnętrzne warstwy druku przykleiły się do stołu bo inaczej zaczynały się odklejać lub w ogóle nie dotykały stołu i wszystko się sklejało w okół dyszy.

Zauważyłem że mam lekkie luzy na wózku ekstrudera i chciałbym wydrukować nowe łozyska liniowe do profilu 2020, ale wydaje mi się przez "krzywy stół" wydruk będzie nierównomierny przez co nie będzie dobrze dolegał do profilu. Kolejna sprawa to oryginalne łożyska liniowe stołu są tragiczne (zastanawiam się nad wymianą na łozyska igus, które są polecane na wielu forach). Widać jak stół rusza się na boki więc przy każdym druku muszę na nowo poziomować stół i to podczas samego druku bo inaczej to nie daje żadnego efektu gdyż druk nie przykleja się do stołu albo pierwsze warstwy są zbyt cienkie.

Na stole mam szybę 4mm, nawet sprawdzałem poziomicą czy stół w ogóle jest prosty i nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości jednak mogą one być tak małe że tego nie widać gołym okiem. Jednak pod czas druku widać jak dysza ma różne odległości od stołu zaleznie od pozycji. Spróbuję wykonać kilka zdjęć jak to wygląda może ktoś by mógł coś doradzić. :(

killer1975
Tronxy X5s

#6 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: killer1975 » 24 marca 2019, 01:06 - ndz

Kupiles biale paski z wzmocnieniami stalowymi ?
BLAD !!
Wlasnie u mnie po zalozeniu takich paskow zaczely sie problemy.
Kiedy glowica dojezdzala mi do srodka stolika to zauwazalem ze glowica mimo ze miala jechac po prostej linii
to skrecala do srodka o jakies 5 mm. Przy krawedziach bylo ok. Sprawdz to bo moze to jest wlasnie powod
Twoich klopotow.
Problem (chyba) rozwiązany. Na razie kilka drobnych wydruków i nie było problemów. Zostawiłem te białe paski (bo sam pasek raczej nie powinien robić problemów o ile nie jest wadliwy). Zmieniłem oryginalne łożyska na łożyska do deskorolek i rolek Raven 608ZZ. Zaprojektowałem tylko podkładki (żeby pasek nie schodził z łożyska) i tulejkę do środka na śrubę fi5 i na razie jest ok. Muszę puścić coś większego żeby sprawdzić czy problem rozwiązany na 100%. Ale tak samo jak kolega popek9 mam problem ze stołem który buja się na w tył i w przód. Uniemożliwia to poprawne wypoziomowanie stołu żeby drukować coś większego. Jak było z twoją drukarką? Także były problemy ze stołem? Coś mi się wydaje że Tronxy ma wiele "odmian" tego samego modelu czyli składa ją kilka garażowych mini fabryk i w zależności z której co się trafi się trafi z tym są problemy. Jak tak czytam po forach Polskich i zagranicznych to grupy ludzi mają podobne problemy. Czyli jedni ze stołem inni ze stołem i paskami jeszcze inni narzekają na łożyska itd. W mojej stół grzejny nie ma żadnego opisu i nie można go podpiąć pod 24V a czytałem że niektórzy mają stoły z rozpiską na 12 i 24v.Jak jest u Was?
Cześć, również jestem w posiadaniu Tronxy x5s. Od samego początku mam duży problem z poziomowaniem stołu, a dokładniej to wydaje mi się że coś jest krzywe. Akurat wczoraj próbowałem wydrukować nowe mocowanie rolek i profilu ekstrudera. Jednak już od samego początku druku pojawiły się problemy. Jedna z krawędzi jest zgnieciona i to od strony stołu, od góry cała powierzchnia druku jest prosta.

Jak ustawiłem odpowiednio stół i rozpoczął się druk. Zauważyłem że z każdą linią druku, która była co raz bliżej środka stołu (środka druku) dysza ekstrudera była co raz dalej od stołu więc musiałem cały czas korygować wysokość stołu aby wewnętrzne warstwy druku przykleiły się do stołu bo inaczej zaczynały się odklejać lub w ogóle nie dotykały stołu i wszystko się sklejało w okół dyszy.

Zauważyłem że mam lekkie luzy na wózku ekstrudera i chciałbym wydrukować nowe łożyska liniowe do profilu 2020, ale wydaje mi się przez "krzywy stół" wydruk będzie nierównomierny przez co nie będzie dobrze dolegał do profilu. Kolejna sprawa to oryginalne łożyska liniowe stołu są tragiczne (zastanawiam się nad wymianą na łozyska igus, które są polecane na wielu forach). Widać jak stół rusza się na boki więc przy każdym druku muszę na nowo poziomować stół i to podczas samego druku bo inaczej to nie daje żadnego efektu gdyż druk nie przykleja się do stołu albo pierwsze warstwy są zbyt cienkie.

Na stole mam szybę 4mm, nawet sprawdzałem poziomicą czy stół w ogóle jest prosty i nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości jednak mogą one być tak małe że tego nie widać gołym okiem. Jednak pod czas druku widać jak dysza ma różne odległości od stołu zaleznie od pozycji. Spróbuję wykonać kilka zdjęć jak to wygląda może ktoś by mógł coś doradzić. :(
Mam podobny problem ze stołem. Na mój chłopski rozum to te prowadnice ze stołu są zbyt blisko śruby i powinny znajdować się na narożnikach albo w ich pobliżu a same łożyska mogły być dłuższe albo podwójne czyli dodatkowo 4 obrócone do góry nogami. Usztywniło by to stół. Co do samych łożysk Trudno powiedzieć czy to łożyska są kiepski czy może prowadnice nie trzymają wymiaru. Jeśli to łożyska to mają niedopuszczalne luzy i zdecydowanie są do wymiany. Co do Ignusa to wiem że się sprawdzają w drukarkach i są ciche ale czy ma sens pakować je do osi Z która robi krótkie skoki? Następna sprawa czy są takie z kołnierzem? Bo nie widziałem jeszcze.Jak znajdziesz to daj namiar gdzie to można kupić. Jak cenowo będą ok to sam kupię a jak nie to poszukam czegoś z Hivina albo Polskich producentów. jedno łożysko w okolicach 40 zł. Jeśli jednak łożyska okażą się ok i okaże się że problemem są prowadnice (muszę to sprawdzić) to jak znajdę trochę czasu zaprojektuję coś na narożniki by można przymocować łożyska na prowadnicę np fi 10. Muszę nad tym pomyśleć,zaprojektować i wydrukować prototyp jak się spisze to zamieszczę na Thingversie :) na razie mam trochę roboty i muszę się wygrzebać.

Awatar użytkownika
cyberduck
Kontakt:

#7 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: cyberduck » 24 marca 2019, 01:19 - ndz

Moim zdaniem to te biale paski sa do bani. Juz nie pierwszy raz czytam, ze kiedy sie je zalozy zaczynaja sie problemy.
Chodzi o to, ze sa za sztywne co powoduje ich skracanie kiedy wozek dojezdza do krawedzi stolu. Nie moga sie
lekko ilozyc na rolkach i dlatego druk jest znieksztalcany. U mnie byl ten sam problem i dlatego wrocilem do czarnych
Chinskich paskow.

Co do krzywego stolu to nie stol jest krzywy tylko gorne prowadnice. Powaznym problemem Tronxy X5S jest ich sposob mocowania
pionowych prowadnic do gornych poprzeczek. Na poczatku mialem ten sam problem. W sroku stolu glowica mnie dla odmiany
wjezdzala w stolik. Kiedy sie przyjrzalem prowanicom to okazalo sie, ze sa skrzywione delikatnie do dolu.
Za mocne dokrecenie srub mocujacych prowadnice powodowalo ich wciagniecie do dolu.
Opisuje to w tym temacie :
viewtopic.php?f=34&t=2177&start=10#p2991
Najpierw zeby to zniwelowac wydrukowalem tulejki o odpowiedniej dlugosci podkladajac je na konce prowadnic w profile od dolu.
Musialem wydrukowac kilka takich sztuk roznej dlugosci zeby wreszcie dopasowac sie dokladnie tak zeby wyrownac prowadnice.
Wreszcie po jakims czasie dokupilem specjalne mocowania, ktorych zdjecie zamieszam w tamtym temacie. Po odpowiednim wypoziomowaniu
prowadnic calosc teraz drukuje pieknie. Od pierwszej warstwy jest bardzo dobrze. Podstawa jest tez czujnik poziomowania.
Ja osobiscie zalozylem BlTouch, ale Hallon tez sie nadaje. W kazdej drukarce to podstawa.

Dowod :
https://youtu.be/vaRGVWkLsX4
Wlasnie kiedy to pisalem drukowal mi sie fragment wentylatora ...

killer1975
Tronxy X5s

#8 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: killer1975 » 24 marca 2019, 15:21 - ndz

Moim zdaniem to te biale paski sa do bani. Juz nie pierwszy raz czytam, ze kiedy sie je zalozy zaczynaja sie problemy.
Chodzi o to, ze sa za sztywne co powoduje ich skracanie kiedy wozek dojezdza do krawedzi stolu. Nie moga sie
lekko ilozyc na rolkach i dlatego druk jest znieksztalcany. U mnie byl ten sam problem i dlatego wrocilem do czarnych
Chinskich paskow.
Pewnie dlatego u mnie się poprawiło kiedy założyłem łożyska o większej średnicy. Ale muszę to jeszcze sprawdzić przy większych wydrukach.
Co do krzywego stolu to nie stol jest krzywy tylko gorne prowadnice. Powaznym problemem Tronxy X5S jest ich sposob mocowania
pionowych prowadnic do gornych poprzeczek. Na poczatku mialem ten sam problem. W sroku stolu glowica mnie dla odmiany
wjezdzala w stolik. Kiedy sie przyjrzalem prowanicom to okazalo sie, ze sa skrzywione delikatnie do dolu.
Za mocne dokrecenie srub mocujacych prowadnice powodowalo ich wciagniecie do dolu.
Czytałem o tym i przy montażu wydrukowałem takie podkładki ale u mnie problem jest nieco inny. W enderze 4 mimo iż prowadnice są z jednej strony stół jest sztywny a w Tronxy kiedy złapię z przodu stół to swobodnie można nim poruszać w górę i dół. Robi się huśtawka. Mam oryginalnie czujnik poziomowania i przyciąłem sobie szybę 2mm grubą i podczas automatycznego poziomowania wszystko wygląda ok a podczas druku kiedy głowica przejeżdża nad stołem czujnik z przodu stołu świeci podczas drukowania a czym bardziej w tył gaśnie a wydruk nie lepi się do stołu.Drukarka drukuje w powietrzu. Dzisiaj akurat rozebrałem stół i sprawdziłem łożyska. Niestety jakościowo nie są najlepsze i mają lekkie luzy co przy tak dużym stole z małego luzu przekłada się na kilkumilimetrową huśtawkę. Kiepskiej jakości plastykowe łożyska zastąpię metalowymi. Już zamówione łożyska prowadnice i mocowania prowadnic. W przyszłości prawdopodobnie wymienię prowadnice na Rexrotha i wózki Hiwin bo akurat jestem w posiadaniu kilku metrów takich prowadnic i kilku wózków chyba że będę budował drukarko-frezarkę bo takie miałem plany zanim zakupiłem Tronxy.
Tak czy inaczej dzięki za info. Powoli małymi krokami doprowadzę tę drukarkę do poziomu. Z Enderem też miałem przeboje na początku ale uporałem się z nimi samodzielnie choć trochę to trwało dlatego wolę zapytać a nuż ktoś podpowie coś ciekawego co można wykorzystać :)
Jak się już uporam z problemami przyjdzie czas na kalibrację choć z tego co widzę w menu Tronxy (graficzny interfejs i dotyk) brak możliwości ustawienia kroków na silnik i chyba będę zmuszony poszukać na sieci nowszej wersji oprogramowania z możliwością ustawienia kroków.Albo Zmienić kroki bezpośrednio w sofcie. Jeszcze nie wiem jak to ugryźć ale poszukam na forach może coś się znajdzie.

Awatar użytkownika
cyberduck
Kontakt:

#9 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: cyberduck » 24 marca 2019, 16:00 - ndz

Ja kupilem w niedlugim czasie po uruchomieniu Tronxy nowa plyte. Oryginalna mi sie spalila. Kupilem MKS SBASE v1.3 i jestem
z niej mega zadowolny. Co do stolu pomogloby tez na pewno rozstawienie prowadnic jeszcze bardziej na boki.
U mnie kolysanie stolu raczej nie wystepuje, a przynajmniej nie mam z tym problemu. Zaloz tez na sruby trapezowe
takie podwojne nakretki z sprezyna po srodku. Ja to zrobilem i to zniwelowalo luz na srubach calkowicie.

popek9
Drukarka 3D: Tronxy x5s

#10 Re: Dziwny problem z drukiem Tronxy X5s

Postautor: popek9 » 25 marca 2019, 14:46 - pn

Ma ktoś sprawdzone podkładki pod prowadnice stołu? (oś Z) bym spróbował jakieś dzisiaj wydrukować.

Wróć do „Dział techniczny”