Pomiary chińskich dysz MK8

Spostrzeżenia Wasze lub znalezione w sieci odnośnie druku 3D.
Awatar użytkownika
michał.odlewany
Drukarka 3D: Anet A8 na RAMPS 1.4

#1 Pomiary chińskich dysz MK8

Postautor: michał.odlewany » 24 listopada 2017, 23:48 - pt

Witam wszystkich.
Ostatnio doszły do mnie dyszę MK8 o wymiarach 0.2, 0.3, 0.4 mm, podsunięto mi pomysł by je pomierzyć i przeciąć w osi by uzyskać jej przekrój poprzeczny.
Pomiary przeprowadziłem na mikroskopie elektronicznym firmy TESA którym mierzyłem z dokładnością do tysięcznej części milimetra (0,001 mm) Bardzo dokładnie i z 110 krotnym przybliżeniem. ;)
Najpierw musiałem oczyścić otwory dysz bo zawsze są zasyfiałe i nie o gratowane. Do ich oczyszczenia użyłem sprężonego powietrza oraz drutu z elektro-drążarki o grubości 0,24mm i tak jak się spodziewałem to ten drut wszedł nawet w dyszę o wymiarze nominalnym 0,2 mm. po oczyszczeniu przystąpiłem do pomiarów na dwa sposoby. Jednym z nich było dojechanie w X i Y do lewej górnej krawędzi, wyzerowanie a następnie odwrotnie w prawą dolną krawędź i tak uzyskiwałem wymiary które informowały mnie o kołowości czy nie było elipsy w co wątpię ale trzeba rzetelnie do tego podejść, ( wyniki na zdjęciach będą po prawej na górze) drugim sposobem było wyznaczenie średnicy koła zaznaczając około 20 punktów do którego użyłem specjalnej funkcji która na wyznaczonym kwadracie łapie krawędź pomiędzy czarnym i zielonym obszarem (będzie to widoczne za zdjęciach)
Zacznijmy od przekrój poprzecznego dyszy 0.4 mm (tylko ją przeciąłem) :
► Pokaż Spoiler
Te dysze mają bardzo krótki wylot co mojim zdaniem nie wpływa pozytywnie na trzymanie filamentu w dyszy.

Pierwsze pomiary przeprowadziłem na dyszy 0.2 mm :
► Pokaż Spoiler
Ta dysza by w 100% mogła służyć jako oryginalna 0.3 mm.

Na drugi ogień poszła dysza 0.3 mm
► Pokaż Spoiler
W tym przypadku dysza ma wymiar 0.35 mm w środku nominału pomiędzy 0.3 a 0.4 mm.

Trzecią dyszą była dysza 0.4 mm
► Pokaż Spoiler
I kolejna dysza nie spełniająca swojego wymiaru nominalnego.

Łatwo można to wszystko podsumować gdyż te dysze nie mieszczą się wartości nominalnej nawet dając tolerancję 0.04 mm, każda jest zrobiona inaczej. Więc morał jest prosty NIE polecam chińskich dysz bo są badziewne. Ja kupiłem gdzieś na Alledrogo dyszę 0.2 i 0.4 mm i były prawie idealnie w tolerancji +-0.01 mm.
Tu macie ostatnie zdjęcie kilku dysz które mierzyłem a mierzyłem ich 10. (wymiar zmierzony/wymiar nominalny)
► Pokaż Spoiler
Dlaczego doba ma tylko 24h tyle rzeczy jest do zrobienia na wczoraj.

Awatar użytkownika
Ave666
Drukarka 3D: Anet A8
Prusa i3 Custom
Ultimaker 2 clone

#2 Re: Pomiary chińskich dysz MK8

Postautor: Ave666 » 25 listopada 2017, 02:47 - sob

Fajnie zdjęcia i pomiary, gdyby dało się w domowych warunkach zmierzyć średnicę dyszy to by można było precyzyjnie ustawić szerokość ekstruzji.
Serwisant-automatyk, operator automatycznej linii montażowej, samouk technologii druku 3D - pasja.
Pomagam ze wszelkimi problemami z drukarkami 3D. Darmowy serwis... jeszcze..

Obrazek

przybor

#3 Re: Pomiary chińskich dysz MK8

Postautor: przybor » 26 listopada 2017, 11:34 - ndz

Jestem pod wrażeniem, Chińczyki klepią masówkę, lecą taśmowo stąd ten efekt. Czasami jak dostaje przesyłki z Chin z różnymi częściami to mam wrażenie że Chińczyk nawet nie wie co pakuje.

Tomu

#4 Re: Pomiary chińskich dysz MK8

Postautor: Tomu » 01 grudnia 2017, 14:35 - pt

Michał czy możesz udostępnić gdzie kopiłeś dysze te trzymające parametry. Swoją drogą chyba ci wyślemy jeszcze kilka innych żebyś je obejrzał - jeśli to oczywiście możliwe. Nie chcemy dostarczać chłamu, ale takiej techniki pomiarowej to w garażu nie mamy. :roll:

Awatar użytkownika
michał.odlewany
Drukarka 3D: Anet A8 na RAMPS 1.4

#5 Re: Pomiary chińskich dysz MK8

Postautor: michał.odlewany » 01 grudnia 2017, 17:54 - pt

Tomaszu możesz podesłać to pomierzę kolejne sztuki i takiej techniki pomiarowej też nie mam w garażu ale praca w narzędziowni się opłaca. Niestety nie pamiętam gdzie kupiłem te trzymające wymiary ale raczej to było szczęście. :)
Dlaczego doba ma tylko 24h tyle rzeczy jest do zrobienia na wczoraj.

Awatar użytkownika
cyberduck
Drukarka 3D: brak
Kontakt:

#6 Re: Pomiary chińskich dysz MK8

Postautor: cyberduck » 05 czerwca 2018, 09:25 - wt

Z podobnej beczki mam w zwiazku z tym pytanie.
Kiedy wypchne troszke materialu z goracego extrudera i mierze go suwmiarka to po wystygnieciu ma
0.5 mm , a dysz a jest ponoc 0.4 mmm ...
Domyslam sie, ze material zaraz po wyjsciu poza dysze troszke puchnie. Pewnie wymiar mojej dyszy tez nie trzyma
wymiaru. Ale co ma na ten wynik wiekszy wplyw ?

Wróć do „Ciekawostki”